Европейската комисия обяви проект за инвестиция от 1 млрд. евро за следващите 10 години в разработването на квантов компютър като част от по-голяма програма целяща да постави Европа на челните позиции във все по-дигитализиращия се свят.
Квантовите комютри се очакват да дадат началото на “втората квантова революция” със своето приложение в науката, индустрията, обществото и т.н. – от изследване на космоса до намиране на лек за рака. Тези компютри работят с квибити за разлика от битовете на съвременните компютри. Докато един бит съдържа 1 или 0, то един квибит може да съдържа в себе си 1, 0 или едновременно суперпозиция на двете 1 и 0 заедно, т.е. да бъде в две състояния едновременно вместо в едно. Какво озвачава това на прост език? Това означава, че информацията в квантов компютър се предава с пъти по бързо от тази в един обикновен компютър, т.е. на теория квантовите компютри са с хиляди пъти по бързи от съвременните суперкомпютри. Един от най-известните физици в тази сфера Дейвид Дойч обявява, че квантовите компютри имат потенциала да разрешат проблеми които биха отнели на класическите компютри векове от време.
На Европейската квантова канференция в Амстердам следващия месец ще бъдат дадени повече детайли за този Европейски проект планиран да започне през 2018 г. Проектът ще се казва “Квантов Флагман” и е близък до проектите на ЕК фокусирани към разработката на графен както и към тези за изследване на човешкия мозък.
Този проект е обявен като част от Европеската Инициатива Cloud която ще създаде за 1.7 милиона разработчици и 70 млн. учени и технологични специалисти необходимата виртуална среда където да съхраняват, обработват, анализират и преизползват голямо количество от научни данни. Средствата които се предвиждат за инфраструктурата за данни са в размер на 3,5 млрд. евро.
Хери Бюрман – изпълнителен директор на Холандския квантов научен център QuSoft казва че е важно не само да се инвестира в разработването на квантов компютър, но и да се разработват квантови алгоритми и софтуер. Възможност за това дава програмата на ЕС “Квантов Флагман”, която поставя Европа начело в надпреварата за реализирането на първата квантова машина в света използвана за комерсиални цели.
„Днешната индустриална революция е цифрова. Нуждаем се от подходящ мащаб, за да може да се реализира напълно потенциала на технологии като изчисленията в облак, основаната на информация наука и интернет на вещите. Както компаниите се стремят да увеличат дяла си на европейския пазар, така и обществените електронни услуги също трябва да отговарят на актуалните потребности – да са цифрови, отворени и отвъд границите на държавите. Мащабът на Европейския съюз е подходящ за тази дигитална ера в която живеем“, заявява Андрус Ансип, заместник-председател, отговарящ за единния цифров пазар.